Hoş geldiniz!

Benim derdim ne?

Muradım orada burada gördüklerimi, gözüme çarpanları ,gözüme batanları,gözden kaçanları, gözüme girenleri, özellikle basındaki Türkçe yazım ve söyleyiş detaylarını,habercilik hatalarını,sevaplarını yazıvermek...

Kimseyi kırmak,aşağılamak yok...

Eleştirilerin zekice ve efendice yapılanları kabulüm..

Saygılar...
15 Temmuz 2009 Çarşamba

Râkım kelimesi nasıl okunur?Râkım Arapça bir sözcük.Bir yerin deniz seviyesinden yüksekliğini tanımlıyor.(Tabii eğer Lut Gölü'nde değilseniz.) .Bütün şehirlerimize girerken gördüğümüz tabelalarda bu kelimeyle karşılaşırız.Bilenler biliyor ama merak edenler için söyleyelim.Bu kelimedeki A sesi uzun okunuyor.Yani barmene seslenmek için kullandığınız "Bana rakımı verir misin?" cümlesindeki gibi okumayacaksınız bu kelimeyi.Çünki bu kelimenin ikinci harfi olan A mertek gibi bir eliftir.Bu da onun uzun okunacağı anlamına gelir.
Dedik ama dinleyen kim? Cengiz Semercioğlu Hürriyet gazetesinde yazmış:"Haluk Bilginer de bunu yaparsa"Neymiş Haluk Bilginer râkım kelimesini yanlış söylüyormuş.Neyse ki bir kaç gün sonra hatasını anladı ve râkım kelimesindeki a sesinin uzun okunacağını kabul etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Siz ne dersiniz?
Anonim seçeneğini deneyin...