Hoş geldiniz!

Benim derdim ne?

Muradım orada burada gördüklerimi, gözüme çarpanları ,gözüme batanları,gözden kaçanları, gözüme girenleri, özellikle basındaki Türkçe yazım ve söyleyiş detaylarını,habercilik hatalarını,sevaplarını yazıvermek...

Kimseyi kırmak,aşağılamak yok...

Eleştirilerin zekice ve efendice yapılanları kabulüm..

Saygılar...
23 Ağustos 2009 Pazar

Azınlıklar "yabancı" mı?"Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükada'da, Türkiye'deki yabancı cemaat temsilcileri ve kanaat önderleriyle yemekte buluştu. "
Başbakan Erdoğan'ın Büyükada'daki görüşmesinin Hürriyet Gazetesi'nin 16.08.2009 tarihindeki başlığı böyle..Peki kim bu" yabancı" cemaat temsilcileri? Alman,İngiliz falan mı? Yoooo..Muhabir arkadaş Lozan Antlaşması'nda "azınlık" sayılan cemaat temsilcilerine böyle demeyi uygun bulmuş.Gazete de bu deyimde bir gariplik bulmamış ki aynen yayınlamış...İşte bu günlerde sık sık söz edilen açılım önce bu zihniyetten başlamalı...Toplantıya katılanlar:

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bazı AK Partili milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Süryani Kadim Kilisesi Patrik Vekili Yusuf Sağ, Ermeni Patrikhanesi temsilcisi Başpiskopos Aram Ateşyan, Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, iş adamları Cem Hakko, İshak Alaton, Avukat Kezban Hatemi, Gazeteci Oral Çalışlar. Fenerbahçeli eski futbolcu Lefter Küçükandonyadis.
Bunlardan hangisi "yabancı" oluyor acaba ?
Referans Gazetesi'nden Mensur Akgün ne güzel yazmış:

"Belli ki Kürt sorununu çözebilmek, daha demokratik bir ülkede yaşayabilmek için sadece yasaların, anayasanın değişmesi yetmeyecek. Toplum ve siyaset üstüne bütün anlayışımızın da değişmesi gerekecek. Değişmediği, vatandaşlığın, yani yerli veya yabancı olmanın anayasadan kaynaklanan bağa ilişkin bir "hak" olduğunu anlamadığımız sürece, daha çok hatalı haberler yapar, daha çok hak ihlal ederiz. Kürt sorununu da zor çözeriz."
Not: Karikatür Şalom Gazetesi'nden...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Siz ne dersiniz?
Anonim seçeneğini deneyin...